Projekty


Marcin Olak Trio | Marcin Olak Quartet | Spontaneous Chamber Music

Marcin Olak Trio

Jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie jazzowej. Trio porusza się na pograniczu jazzu i współczesnej kameralistyki, łącząc różne tradycje muzyki improwizowanej. Repertuar zespołu to głównie kompozycje Olaka, choć czasem muzycy sięgają po tematy innych kompozytorów. Warto wspomnieć o miniaturach Witolda Lutosławskiego, nagranych na trzeciej płycie zespołu – Marcin jest jednym z nielicznych muzyków, którzy kiedykolwiek dostali zgodę spadkobierców mistrza na zrobienie własnych opracowań.

Marcin Olak Trio
fot. Krzysztof Machowina

Marcin Olak Trio to:

Marcin Olak – gitary,
Maciej Szczyciński – bas,
Krzysztof Szmańda – perkusja.

Trio zagrało na wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, m.in. Warsaw Summer Jazz Days, FRE3 JAZZ DAYS, Jazz Juniors, i wielu innych.

Dyskografia:

  • Marcin Olak Trio, Crossing Borders (Luna Music, 2012)
  • Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008)
  • Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005)

Marcin Olak Quartet/Bessarabian Journey

Marcin Olak Quartet to projekt łączący muzykę tradycyjną ze współczesną, improwizowaną kameralistyką. Tradycyjne melodie z Besarabii są przetworzone przy użyciu współczesnych technik kompozytorskich, i stają się punktem wyjścia do budowy form otwartych. Zestawienie pięknych, słodko-gorzkich melodii z z improwizacjami otwartymi i jazzowymi wydaje się być dość odważnym zabiegiem – ale taka była koncepcja tego projektu. Co mogłoby się wydarzyć, gdyby tamta kultura wciąż się rozwijała, gdyby ta muzyka była wciąż żywa? „Bessarabian Journey” to eksperyment, w którym próbujemy zaproponować jedną z możliwych odpowiedzi.

Marcin Olak Quartet
fot. Magda “Bronka” Braniewska

Marcin Olak Quartet to:

Marcin Olak – gitary
Patryk Zakrocki – altówka
Maciej Szczyciński – bas
Krzysztof Szmańda – perkusja

Płyta „Bessarabian Journey” ukazała się w kwietniu 2016 nakładem Fundacji Słuchaj, patronat medialny nad wydawnictwem sprawuje portal Jazzarium.pl.

Fragmenty recenzji:

Komunikatywne, piękne motywy (np. Shabes Nign I czy Karliner) przywodzą na myśl namiętną grę składu Bar Kokhba Johna Zorna. I tak jak nowojorczycy, tak i kwartet Olaka sytuuje w kontekście zaawansowanej improwizacji, czemu zawdzięczamy nieraz zaskakującą narrację, a nawet ryzykowne decyzje. Olak prezentuje, że bliskie mu jest i klasyczne piękno, i Ribotowski pazur, i Monderowska amorficzność. – Bogdan Chmura, Hi-Fi i Muzyka

Każdy z muzyków wykonuje tu fenomenalną robotę i żadnego nie można wyróżnić; choć momentami rzecz ociera się o czystą abstrakcję, to całość oddziałuje na słuchacza kojąco, aż do zaskakującego, niemal rockowego końca. – Adam Domagała, Jazz Forum

Widać, a w zasadzie słychać na tej płycie kawał solidnej roboty wykonanej przy komponowaniu, aranżacji i opracowaniu całości. Wyróżnianie któregokolwiek z muzyków byłoby krzywdą dla pozostałych. Na wysokie oceny zasłużył bez wyjątku cały kwartet. – Krzysztof Komorek, Polish-jazz.blogspot.com

 

Spontaneous Chamber Music.

Istotą tego projektu jest improwizacja. Otwarta, niczym nieskrępowana.
Spontaneous Chamber Music to Patryk Zakrocki, grający na altówce, mbirze elektrycznej i oscylatorach, oraz Marcin Olak, gitarzysta. Muzycy grywają w duecie, ale chętnie zapraszają do współpracy innych artystów – i te spotkania stają się pretekstem do kolejnych muzycznych poszukiwań. Na debiutanckim albumie Spontanous do zespołu dołączył Mikołaj Miki Wielecki, znakomity perkusjonista i improwizator. Na drugim albumie zagrał Agustí Fernández, kataloński pianista, jeden z najważniejszych twórców nurtu free impro.

Spontaneous Chamber Music: Marcin Olak & Patryk Zakrocki

Muzycy mają za sobą różne doświadczenia: występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce (i kilku na świecie), grali z orkiestrami symfonicznymi – czasem nawet swoje własne utwory. Komponowali i wykonywali muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Prowadzili warsztaty i lekcje mistrzowskie. Wykonywali utwory kompozytorów współczesnych i muzykę dawną. Prowadzili zespoły i pracowali jako muzycy sesyjni. Łączy ich wrażliwość i chęć wspólnego szukania nowych dźwięków. I o tym właśnie jest ten projekt.

Dyskografia:

  • Zakrocki/Olak/Wielecki, Spontaneous Chamber Music, vol. 1
    (Fundacja Słuchaj!, 2016)
  • Zakrocki/Olak/Fernandez, Spontaneous Chamber Music, vol. 2
    (Fundacja Słuchaj!, 2018)