Gombrowicz

Bardzo się cieszę, że mogę przedstawić Wam ten album. Panie i Panowie, oto nasza najnowsza płyta – Anna Gadt/Marcin Olak „Gombrowicz”.

Anna Gadt/Marcin Olak "Gombrowicz".

Punktem wyjścia był “Dziennik” Gombrowicza. Tekst ostry, bezlitosny, prowokujący; kwestionujący formę i wszelkie konwenanse. Pełen buntu, gniewu i niezgody na zastany porządek. Anna Gadt i ja w improwizacjach zmierzyliśmy się z gombrowiczowskim podejściem do formy i konwenansu, starając się nadać swoim wypowiedziom charakter unikalny i prawdziwy, wolny od jakichkolwiek zależności formalnych czy stylistycznych. Muzyka – kod doskonale abstrakcyjny – wydaje się być idealnym medium do zmierzenia się z takimi zamierzeniami. Ale, z drugiej strony, w improwizacjach pojawiają się wybrane fragmenty “Dziennika”… Przetwarzane, zniekształcane, zwielokrotniane – ale jednak wcześniej przygotowane. A zatem nieprzewidywalne zawiera więc z sobie uprzednio przewidziane, a odrzucenie konwenansu natychmiast stwarza nowy konwenans… Paradoks, jak to u Gombrowicza.

Płytę wydała Hevhetia. Album lada moment trafi do sklepów, a na razie można ją kupić na naszych koncertach. Premierę zagramy 4.02 w warszawskim DZiKu, płyty będą też dostępne 30.01 w poznańskim Psie Andaluzyjskim, przy okazji mojego sola.